ROZHOVORY
Rozhovor č. 1 - p. Tomáš Sonnenschein (člen SAK, predseda a hrajúci tréner klubu KK SPU Nitra)
AŠ: Na úvod Vás poprosím o základné informácie o korfbale a priblíženie tohto športu našim čitateľom.
TS: Korfbal je jediný zmiešaný kolektívny šport na svete.Vznikol v roku 1902 v Holandsku. Odvtedy sa rozšíril do viac ako 60 krajín na všetkých kontinentoch. Najväčšiu základňu má v Holandsku, kde evidujú približne 100 000 členov. Nasledujú Belgicko a Taiwan, ktorí tvoria svetovú špičku v korfbale. Hra sa najviac podobá na basketbal, ale má svoje špecifické pravidlá. V korfbale je zakázané driblovať, čiže sa vyžaduje dobrá kondícia a spolupráca s ostatnými členmi tímu. Sám jednotlivec sa v korfbale nedokáže presadiť. Hrá sa na dva 3,5 metrové koše bez odrazovej dosky so špeciálnou korfbalovou loptou, ktorá sa podobá na futbalovú, ale je o niečo ťažšia. Každý strelený kôš sa ráta za jeden bod, hrací čas je 2x25 minút. HraIhrisko (40x20 m) je rozdelené na dve zóny - obrannú a útočnú. Hráči, ktorí hrajú v obrannej zóne, nemôžu prechádzať do útočnej a naopak. Po dvoch strelených košov si svoje pozície vymenia. Korfbal sa hrá v športových halách, na trávnatých ihriskách, ale aj na piesku a vo vode. Všetky oficiálne podujatia sa hrajú v halovej forme. Najväčším špecifikom korfbalu je, že jednom tíme hrajú 4 dievčatá a 4 chlapci. Podľa najnovších pravidiel je počas zápasu povolených 8 striedaní.
AŠ: Kedy sa dostal korfbal na Slovensko?
TS: Na Slovensko priniesli korfbal v rokoch 1992 - 1993. V časoch najväčšej popularity sa hrával približne v desiatich mestách (napr. Nitra, Prievidza, Banská Bystrica, Bratislava, Lučenec, Trenčín, Tvrdošín,...). Korfbal sa hral najmä na stredných a vysokých školách. Na prelome tisícročí nastal úpadok, keď sa študenti z jednotlivých miest a škôl presunuli na ďalšie štúdia, prípadne do zamestnaní v iných mestách a od roku 2004 do 2010 zostal na Slovensku fungovať iba klub SKK Dolphins Prievidza. Tento tím tvoril slovenskú reprezentáciu, hrával Europa Cup (obdoba futbalovej Ligy majstrov). V ostatných rokoch sa korfbal obnovil v Nitre a v Bratislave. V posledných dvoch ročníkoch sa na Slovensku odohrala korfbalová liga v štyroch kategóriách - seniori, žiaci do 11, do 13 a do 15 rokov.
AŠ: Čím by ste prilákali záujemcov o korfbal?
TS: Korfbal je veľmi dynamická kolektívna hra, ktorá je určená pre chlapcov a dievčatá bez rozdielu veku a výšky. Okrem pravidelných zápasov so slovenskými tímami, spoznáte korfbalistov z viacerých krajín, čo vám neskôr umožní spoznávať ich krajiny prostredníctvom medzinárodných turnajov a sústredení. Slovenská asociácia korfbalu sa snaží o rozvoj tohto krásneho športu do ďalších miest. V lete organizuje pre deti korfbalový tábor. Podporuje nové tímy zabezpečením korfbalového materiálu - košov a lôpt, ktoré na začiatku bezplatne požičiava. V prípade záujmu prídu zástupcovia korfbalovej asociácie predviesť ukážky na školy a zabezpečia trénerské, príp. rozhodcovské školenie. Ak máte záujem vyskúšať si korfbal v už existujúcich tímoch alebo sa pokúsiť zložiť si vlastný tím, kontakty na zástupcov Slovenskej asociácie korfbalu nájdete na stránke www.korfbal.sk.

AŠ: Ako je na tom slovenská reprezentácia?
TS: Posledné veľké podujatie, na ktorom sa naša reprezentácia zúčastnila, boli ME v Portugalsku v roku 2014, na ktorom sa umiestnila na 14. mieste. Minulý rok sa v Nitre uskutočnila kvalifikácia na ME, ktoré budú o rok v Holandsku. Náš tím obsadil na turnaji tretie miesto, ktorým si zabezpečil postup. Trénerom seniorskej reprezentácie je Holanďan Hennie Baas. Popri seniorskej reprezentácii sa medzinárodných turnajov zúčastňuje aj reprezentácia do 15 rokov.
AŠ: Aké sú najbližšie reprezentačné akcie?
TS: V októbri sa postupne uskutočnia kempy oboch reprezentačných výberov a začiatkom novembra pocestuje seniorský tím na medzinárodný turnaj do holandského Stadskanaalu a dva juniorské tímy na turnaj do belgického Gentu.
AŠ: Vráťme sa naspäť k slovenskej korfbalovej lige, akým systémom sa hrá súťaž?
TS: 1. slovenská národná korfbalová liga sa hrá turnajovým spôsobom, majstrom sa vlani opätovne stala Prievidza, ktorá dominuje slovenskému korfbalu. Okrem seniorskej ligy sa odohráva aj žiacka liga v 3 kategóriách. V kategórii do 11 rokov sa víťazom stal tím KK SPU Nitra -. Golianovo, v kategórii do 13 rokov aj do 15 rokov dominoval tím z Prievidze zo ZŠ Dobšinského. Sezóna 2017/18 začne na Slovensku v polovici novembra, ale výber Slovenska účinkuje aj v Maďarskej lige. Prvé kolo odohrali uplynulý víkend. V dvojzápase sme si pripísali jednu prehru s minuloročným majstrom a jedno víťazstvo s najvážnejším konkurentom o playoff.
AŠ: Spomenuli ste maďarskú ligu. Aké tímy zo Slovenska v nej účinkujú?
TS: Slovenské tímy sa zúčastňujú dvoch korfbalových líg v susednom Maďarsku. V sezóne 2016/17 účinkoval v druhej lige tím z Bratislavy a v prvej lige tím Slovak selection, ktorí tvorili hráčky a hráči z Prievidze a Nitry. Tento tím bude aj v tejto sezóne obhajovať minuloročné štvrté miesto.
AŠ: Čo ďalšia medzinárodná konfrontácia?
TS: Okrem pravidelných ligových turnajov sa na Slovensku konajú dve veľké medzinárodné turnaje. Najstarší halový korfbalový turnaj v Strednej Európe za účasti popredných tímov z krajín Vyšehradskej štvorky sa koná pravidelne v septembri v Prievidzi. Tohtoročného 17. ročníka sa zúčastnilo 12 tímov. Druhý veľký turnaj sa koná každoročne v júli v Nitre. Tohto roku to bol jeho šiesty ročník za účasti 17 seniorských tímov z 8 krajín a 10tich žiackych tímov z troch krajín. Turnaj je rozdelený na dve časti, v sobotu sa odohráva turnaj na umelej tráve a v nedeľu na plážových kurtoch, tzv. beach korfbal.
ROZHOVORY
Rozhovor č. 2 - Marek Slovák (Útočník Junosť Minsk)

AŠ: Hory alebo more?
MS: More.
AŠ: Blondína/ryšavka alebo brunetka?
MS: Moja priateľka.
AŠ: Ovečkin alebo Crosby?
MS: Ovečkin.
AŠ: Stanley cup alebo Olympijské zlato?
MS: Olympijské Zlato.
AŠ: Bicykel alebo beh?
MS: Bicykel nemusím a nabehal som sa tu dosť.
AŠ: Rande v kine alebo rande v kaviarni?
MS: Čajovňa.
AŠ: Čím by ste bol keby nie ste hokejista?
MS: Futbalista.
AŠ: Z čoho máte najväčší strach?
MS: Z vodných nádrží.
AŠ: Máte vlastnosť/zručnosť o ktorej nevie široká verejnosť?
MS: Neviem či taká je, ale učil som sa hrať na heligónke.
AŠ: Kedy ste sa cítil najviac trápne?
MS: Takých situácií v školských časoch bolo neúrekom.
AŠ: Z akého predmetu ste vynikal ako študent?
MS: Slovenčina mi išla.
